دکتر حسین حاجیان فر

دکتری تخصصی پژوهشی تغذیه


کتاب

کتاب

کتاب جدید

اطلاعیه

بارداری و تغییرات آن

بارداری

زمانی که بارداری با برنامه ریزی و با خواسته زن و شوهر صورت گیرد سبب می شود که از نظر تغذیه و مراقبت دوران بارداری و دوران نوزادی ، شیرخوارگی و کودکی فرزندشان و خصوصا پیشگیری از عفونتهای داخل رحمی توجه کافی صورت گیرد. به نظر می رسد که سنین 20 تا 35 سالگی برای زنان بهترین زمان برای حامله شدن و پرورش جنین است و سن زیر 18 سال مادران و یا بالای 35 سال امکان حامگی مخاطره آمیز برای مادر و نوزاد را بوجود می آورد.

بارداری از باروری که همان لقاح اسپرم مرد با تخمک زن می باشد موجود تازه ای بوجود می آید و زندگی موجود دیگری آغاز می گردد. در آمیزش جنسی حدود سیصدوپنجاه میلیون اسپرم که در مایع منی مرد وجود دارد در دستگاه تناسلی زن ریخته و رها می شود. اسپرم ها از مسیر دهانه رحم به طرف رحم و از آنجا به طرف لوله های شیپوری رفته که در انتهای مسیر فقط 2 تا 3 هزار اسپرم به لوله های شیپوری می رسند.

از طرف دیگر در زن ، از زمان بلوغ تا یائسگی هر ماه در حدود روز چهاردهم قاعدگی یک تخمک آزاد شده که آماده باروری می باشد و از مسیر لوله شیپوری به طرف رحم می رود. این عمل که هر ماه یکبار صورت می گیرد تخمک گذاری نامیده می شود.

باروری :

هنگامی که تخمک گذاری صورت گرفته و اسپرم ها در دستگاه تناسلی زن رها شده است اسپرم مرد با تخمک زن تماس پیدا کرده و در هم ادغام می شوند. ولی اگر تخمک وجود نداشته باشد اسپرم ها ممکن است حدود 72 ساعت زنده بمانند.

تقسیم سلولی :

در صورتی که تخمک بارور شود به طرف رحم حرکت کرده و پس از 30 ساعت به دو سلول تقسیم و در 30 ساعت دوم به 4 سلول تقسیم می گرددو این تقسیم ادامه می یابد به طوری که پس از 3- 4 روز توده سلولی به نام مورولا تشکیل می شود.

لانه گزینی :

مورولای تشکیل شده به سمت رحم حرکت کرده و بعد از 6-9 روز به دیواره رحم رسیده و به آن می چسبد و ثابت در آنجا قرار می گیرد که به این عمل لانه گزینی می گویند.

رشد جنین در رحم مادر :

جنین در طول بارداری از راه تبادل با خون مادر تغذیه می شود بنابراین رشد آن کاملا تابع مادر می باشد. رژیم غذایی ، سلامتی ، بیماری و حتی میزان استراحت مادر در دوران بارداری در رشد جنین مؤثر است. جفت ، بندناف و مایع آمنیوتیک ، جنین را در داخل رحم حفظ کرده و در رشد و نمو آن دخالت دارد.

نقش جفت و کارکرد آن :

جفت یک شبکه عروق خونی است که به دیواره رحم چسبیده و به وسیله بندناف به جنین متصل می گردد. این شبکه خونی با شبکه خونی دیواره رحم بدون مخلوط شدن با خون مادر با هم مرتبط است و از این طریق ، جنین موادغذایی لازم برای رشد خود را از مادر گرفته و مواد زائد خود را نیز از این راه دفع می نماید. شاید درست باشد اگر بگوییم که جفت در حقیقت کار کلیه ، کبد و دستگاه گوارش و ریه را برای جنین انجام می دهد و از ابتلای آن به بعضی عفونتهایی که مادر به آن مبتلا می شود مصون می دارد.( البته باید خاطر نشان کرد که بعضی از داروها و ویروسهای بیماریزا نیز می توانند از این طریق اثرات مخربی بر جنین اعمال نمایند.)

کیسه آمنیوتیک :

آمنیوتیک مایعی است که دور تا دور جنین را احاطه کرده و با افزایش وزن جنین حجم مایع نیز افزایش می یابد. این مایع با درجه حرارت ثابت ، جنین را از ضربه و فشارهایی که ممکن است در دوران داخل رحمی برای او پدید آید حفظ می کند.

دوران بارداری:

مدت یک بارداری طبیعی 38 تا 39 هفته از زمان شروع حاملگی تا تولد نوزاد است. این دوران که حدود 280 روز است از اولین روز آخرین فاعدگی آغاز شده و تا 9 ماه ادامه می یابد. این دوران به سه قسمت تقسیم می شود که به صورت سه ماهه اول ، دوم و سوم نامیده می شود.

سه ماهه اول دوران بارداری :

در این دوران تغییراتی که در جنین به وجود می آید به این صورت است که دستگاه گوارش تشکیل شده و جوانه های کوچک دستها و پاها دیده می شود. اندازه جنین به 6 تا 10 میلیمتر رسیده و قلب آن در پایان هفته چهارم ضربان نسبی داشته و خون را به تمام قسمتهای جنین می رساند.

در هفته هشتم بارداری اندام ها مشخص تر شده و بازو، آرنج ، ساعد، دستها ، ران ،زانو ، ساق و پاها کم و بیش دیده می شوند. وزن جنین حدود 1 گرم و قد آن تقریبا 5/2 سانتیمتر می باشد.

در هفته دوازدهم اندام ها کاملا تشکیل شده و تشکیل ناخن ها آغاز می گردد. گوش خارجی دیده می شود و چشمهای جنین نیز تقریبا کامل شده است. در این مرحله ضربان قلب جنین را می توان با وسایل مخصوص تشخیص داد. وزن جنین حدود 30 گرم و قد او حدود 5/7 تا 9 سانتیمتر می باشد.

سه ماهه دوم بارداری :

در سه ماهه دوم بارداری اعضاء و اندامهای تشکیل شده ، نمو کرده و بتدریج کامل می شوند. در ماههای پنجم و ششم تقریبا رنگ پوست قرمز شده و غدد چربی پوست ترشح می شوند. در ماه ششم مادر کاملا حرکات جنین را حس می کند.

اغلب افزایش وزن مادر از اواخر ماه پنجم بارداری است به این صورت که حتی در هر هفته ممکن است 500 گرم به وزنش اضافه گردد. در این زمان باید مادر کاملا مواظب خود بوده و بیش از حد اضافه وزن نداشته باشد.

سه ماهه سوم بارداری :

در این دوران انقباضات رحمی زیادتر شده که البته بدون درد است و سبب گشاد شدن رحم و افزایش جا برای جنین در حال رشد خواهد شد. حدود دو هفته قبل از زایمان معمولا سر جنین به داخل لگن رفته و این عمل سبب می شود که رحم دیگر به پرده دیافراگم و ریه مادر فشار وارد نکرده و در این زمان مادر گهگاه دردهایی شبیه درد زایمان ولی نه طولانی احساس می کند.

مادر باردار در سه ماهه آخر بارداری خود باید به اندازه کافی استراحت نماید ، شب ها زودتر بخوابد و اگر شاغل می باشد هر چند ساعت مدتی پاهای خود را بالا نگهدارد. در این دوران ماده ای به نام پادتن از راه جفت از مادر به جنین منتقل می گردد که نوزاد را برای مدتی در مقابل گروهی از بیماریها مانند سرخک ، سرخجه ، اوریون ، مخملک ، آنفولانزا و ... مصون می نماید. در پایان 9 ماهگی وزن جنین حدود 3000 تا 3200 گرم ، دورسر حدود 35 سانتیمتر و طول قد حدود 50 سانتیمتر می باشد. در طول دو تا سه هفته آخر بارداری و قبل از زایمان رشد جنین آهسته و حتی متوقف می شود زیرا جفت که خون و موادغذایی را به جنین می رساند به تدریج سخت و سفت و آهکی شده و به جای آن دستگاههای تنفس ، گوارش و کلیه جنین آماده می شوند تا کار خود را به صورت مستقل شروع کنند.


آدرس مطب : خیابان طیب مجتمع مهتاب 8 طبقه 3
تلفن : 32236110 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ISI مقالاتصفحه اصلیپیامهای کاربرانسوالات پزشکیمطالب و مقالاتلیست جایگزینمروری کوتاه در تاريخ بارکنترل و نظارت بر مواد غذا