حسین حاجیان فر

کارشناس ارشد تغذیه


کتاب

کتاب

کتاب جدید

اطلاعیه

تغذیه

سویا
هنوز در مورد سویا به ویژه مصرف مقدار زیاد آن تا حدی نگرانی وجود دارد. سویا می تواند به عنوان یک ماده غذایی جانشین مناسبی برای گوشت می باشد. اما نباید در این مورد اغراق شود. احتمالا" چند نوبت مصرف سویا در هفته و نه در روز می تواند به عنوان توصیه مناسبی به شمار آید. در بانوانی که در دوره یائسگی و یا بعد از آن قرار گرفته و دچار گر گرفتی و سایر مشکلات مربوط به کاهش استروژن هستند یک دوره افزایش مصرف سویا در رژیم غذایی می تواند تا حدی سودمند باشد.

اما بر اساس آنچه فعلا" می دانیم نباید این وضعیت به یک عادت دراز مدت تبدیل شود همچنین شواهد موجود حاکی از آن است که زنان مبتلا به سرطان پستان نباید مقدار زیادی سویا را در غذای خود وارد سازند.

آنچه قطعا" در مورد سویا صادق است این فیتواستروژن های موجود در آن ترکیبات قدرتمندی از نظر بیولوژیکی به شمار می آیند. اما تاثیر مثبت منفی و یا ناچیز آنها بر سرطان پستان هنوز کاملا" مشخص نشده است به همین دلیل است که باید با مکملهای قوی سویا درست مانند یک داروی آزمایش نشده کاملا" جدید به طور محتاطانه برخورد کرد.


آدرس مطب : خیابان طیب مجتمع مهتاب 8 طبقه 3
تلفن : 32236110 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ISI مقالاتصفحه اصلیپیامهای کاربرانسوالات پزشکیمطالب و مقالاتلیست جایگزینمروری کوتاه در تاريخ بارکنترل و نظارت بر مواد غذا