دکتر حسین حاجیان فر

دکتری تخصصی پژوهشی تغذیه


کتاب

کتاب

کتاب جدید

اطلاعیه

نوشابه ها و عوارض آن

در جامعه امروز بروز بیماری ها که اکثرا به عنوان بیماری های مزمن هستند و سرطان، بیماریهای قلبی و عروقی بیشترین عامل مرگ و میر در جامعه می باشند. یک بخش مهمی از آن مربوط به تغذیه و بخش دیگری از آن هم با عدم تحرک ارتباط دارد .تغذیه نامناسب عامل این بیماری ها است و البته بخشی هم مربوط به اضافه وزن و چاقی که باز عدم تحرک باعث آن است . اما دلیل چاقی فقط عدم تحرک نیست، بخشی از آن به دلیل تغذیه نامناسب است که شامل استفاده از موادغذایی پرکالری و به ویژه فست فودها که تهی از ریزمغذی ها هستند و کالری بسیاری نیز دارند و می تواند موجب پرفشاری خون شود که در واقع می توان گفت دیابت و پرفشاری خون به عنوان بیماریهای زمینهای هستند که سلامتی را به خطر می اندازند . با توجه به بروز این مشکلات که تغذیه در آن نقش مهمی را دارد اگر افراد بتوانند الگوی تغذیه سالم را جایگزین تغذیههای نامناسب بکنند ، می توان گفت یک قدم مهمی را جهت سلامتی برداشته اند .

امـروزه مصرف نوشابه هاي گازدار بطور فزاينده در ميان مـردم دنیا بخصوص ایرانیان که رکورددار مصرف این ماده هستند رایج گرديده است. نوشابه های گازدار دارای عوارض متعددی می باشد که از جمله آن

پـوسيدگي دندانها : به علت خاصيت اســيدي سبب فرسايش ميناي دندانها ميگردند. و مواد قندی آن روند پوسیدگی را تشدید می کند.
چاقي : نوشابه هاي گازدار عمدتا فاقد هرگونه ارزش تغذيه اي بوده و تنها به خاطر ميزان قند بالايشان داراي كالري زيادي ميباشند كه سبب چاقي در فرد مصرف كننده ميگردند. در نوشابه هاي رژيمي نيز جاي شكر معمولي از آسپارتام استفاده ميكنند که براي سلامتي نيز مضر بوده و مصـرف آن می تواند باعث افزایش اشتها و مصرف بیشتر مواد غذایی گردد.
تاثير بروي كليه ها : ميزان اسيد فسفريك نوشابه ها بالا است و كليه ها قادر بدفع سريع آن نميباشند بنابراين فشار مضاعفي بروي كليه ها تحميل ميگردد. مصرف نوشابه هاي گازدار سبب ميگردد تا كلسيم از استخوانها برداشته شده و درون خون جريان يابد اين امر موجب رسوب كلسيم اضافي در كليه ها گرديده كه در نهايت منجر به سنگ كليه ميگردد.
تاثير بروي استخوانها : اسيد فسفريك موجود در نوشابه هاي گازدار ماده اي بسيار سمي ميباشد. اسيد فسفريك در بدن سبب زدودن كلسيم و منيزيوم از استخوان می شود يعني يون كلسيم را از استخوانها بر داشته و پوكي استخوانها را سبب ميگردد.
تاثير كافئين : كافئين موجود در نوشابه هاي گازدار با سرعت بيشتري نسبت به ديگر نوشيدنيهاي حاوي كافئين مانند قهوه و چاي جذب بدن ميگردد. كافئين سبب برهم خوردن نظم خواب گرديده، علايم پيش از قاعدگي را تشديد كرده و سبب كم آبي در بدن ميگردد.

مصرف نوشابه هاي گازدار را به حداقل ممكن رسانده و در عوض به نوشيدن آب وآب ميوه هاي طبيعي و نوشیدنیهای سالم روي آوريد.
یکی از نوشیدنیهای سالم که می توان جایگزین نوشابه شود ،نوشیدنی است که از هویج بنفش استخراج می گردد . این نوشیدنی یک نوع نوشیدنی تخمیری می باشد که از هویج بنفش بدست می آید و به دلیل اینکه از پروسه تخمیر در تولید آن استفاده می شود سرشار از ویتامینهای گروه B می باشد . همچنین دارای آنتوسیانین ها و املاحی نظیر آهن ،سدیم ،کلسیم ،پتاسیم و ید می باشد و به خاطر داشتن فلاوونوئید ها و آنتوسیانین ها دارای خاصیت ضد سرطانی می باشد . از دیگر مواد مغذی این نوشیدنی ویتامین C می باشد .

این نوشیدنی از نظر مقدار کربوهیدرات ،پروتئین و چربی بسیار ناچیز می باشد و دارای کالری کمی ( 20 کیلوکالری در 100 میلی ) است لذا مصرف آن در رژیم های کاهش وزن مناسب است .
پس بهتر است برای حفظ سلامت و کاهش بیماریهای متابولیک مصرف نوشیدنیهای مضر مثل نوشابه های گازدار را حذف و از نوشیدنیهای سالم مثل آب و آب میوهای طبیعی استفاده نماییم . نوشیدنی هویج بنفش با نام الگور در ایران قابل دسترس می باشد. مصرف انواع دلستر ها هم به دلیل قند بالا و اثرات چاق کنندگی توصیه نمی شود .


آدرس مطب : خیابان طیب مجتمع مهتاب 8 طبقه 3
تلفن : 32236110 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ISI مقالاتصفحه اصلیپیامهای کاربرانسوالات پزشکیمطالب و مقالاتلیست جایگزینمروری کوتاه در تاريخ بارکنترل و نظارت بر مواد غذا