دکتر حسین حاجیان فر

دکتری تخصصی پژوهشی تغذیه


کتاب

کتاب

کتاب جدید

اطلاعیه

دوران بارداری

دوران بارداری :
مدت یک بارداری طبیعی 38 تا 39 هفته از زمان شروع حاملگی تا تولد نوزاد است. این دوران که حدود 280 روز است از اولین روز آخرین فاعدگی آغاز شده و تا 9 ماه ادامه می یابد. این دوران به سه قسمت تقسیم می شود که به صورت سه ماهه اول ، دوم و سوم نامیده می شود.

سه ماهه اول دوران بارداری :
در این دوران تغییراتی که در جنین به وجود می آید به این صورت است که دستگاه گوارش تشکیل شده و جوانه های کوچک دستها و پاها دیده می شود. اندازه جنین به 6 تا 10 میلیمتر رسیده و قلب آن در پایان هفته چهارم ضربان نسبی داشته و خون را به تمام قسمتهای جنین می رساند.
در هفته هشتم بارداری اندام ها مشخص تر شده و بازو، آرنج ، ساعد، دستها ، ران ،زانو ، ساق و پاها کم و بیش دیده می شوند. وزن جنین حدود 1 گرم و قد آن تقریبا 5/2 سانتیمتر می باشد.

در هفته دوازدهم اندام ها کاملا تشکیل شده و تشکیل ناخن ها آغاز می گردد. گوش خارجی دیده می شود و چشمهای جنین نیز تقریبا کامل شده است. در این مرحله ضربان قلب جنین را می توان با وسایل مخصوص تشخیص داد. وزن جنین حدود 30 گرم و قد او حدود 5/7 تا 9 سانتیمتر می باشد.

سه ماهه دوم بارداری :
در سه ماهه دوم بارداری اعضاء و اندامهای تشکیل شده ، نمو کرده و بتدریج کامل می شوند. در ماههای پنجم و ششم تقریبا رنگ پوست قرمز شده و غدد چربی پوست ترشح می شوند. در ماه ششم مادر کاملا حرکات جنین را حس می کند.
اغلب افزایش وزن مادر از اواخر ماه پنجم بارداری است به این صورت که حتی در هر هفته ممکن است 500 گرم به وزنش اضافه گردد. در این زمان باید مادر کاملا مواظب خود بوده و بیش از حد اضافه وزن نداشته باشد.

سه ماهه سوم بارداری :
در این دوران انقباضات رحمی زیادتر شده که البته بدون درد است و سبب گشاد شدن رحم و افزایش جا برای جنین در حال رشد خواهد شد. حدود دو هفته قبل از زایمان معمولا سر جنین به داخل لگن رفته و این عمل سبب می شود که رحم دیگر به پرده دیافراگم و ریه مادر فشار وارد نکرده و در این زمان مادر گهگاه دردهایی شبیه درد زایمان ولی نه طولانی احساس می کند.
مادر باردار در سه ماهه آخر بارداری خود باید به اندازه کافی استراحت نماید ، شب ها زودتر بخوابد و اگر شاغل می باشد هر چند ساعت مدتی پاهای خود را بالا نگهدارد.

در این دوران ماده ای به نام پادتن از راه جفت از مادر به جنین منتقل می گردد که نوزاد را برای مدتی در مقابل گروهی از بیماریها مانند سرخک ، سرخجه ، اوریون ، مخملک ، آنفولانزا و ... مصون می نماید. در پایان 9 ماهگی وزن جنین حدود 3000 تا 3200 گرم ، دورسر حدود 35 سانتیمتر و طول قد حدود 50 سانتیمتر می باشد. در طول دو تا سه هفته آخر بارداری و قبل از زایمان رشد جنین آهسته و حتی متوقف می شود زیرا جفت که خون و موادغذایی را به جنین می رساند به تدریج سخت و سفت و آهکی شده و به جای آن دستگاههای تنفس ، گوارش و کلیه جنین آماده می شوند تا کار خود را به صورت مستقل شروع کنند.


آدرس مطب : خیابان طیب مجتمع مهتاب 8 طبقه 3
تلفن : 32236110 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ISI مقالاتصفحه اصلیپیامهای کاربرانسوالات پزشکیمطالب و مقالاتلیست جایگزینمروری کوتاه در تاريخ بارکنترل و نظارت بر مواد غذا